Tetování je fascinující umělecká forma, ale než začnete tvořit své první návrhy na kůži, je důležité mít správné vybavení. Pokud jste úplný začátečník, možná se ptáte, co všechno budete potřebovat. Často se setkáváme s tím, že lidé tápou a je poměrně obtížné, najít ucelené přehledné informace. Tomu je ale konec! V tomto článku vám představíme nejdůležitější pomůcky, které jsou nezbytné pro start v tetování.
1. Tetovací strojek
Asi není žádným překvapením, že je strojek na prvním místě. Samozřejmě lze tetovat i alternativnímu technikami jako hand-poke, které strojek nevyžadují, nicméně pokud se bavíme o tetování, jak si jej obecně představujeme, strojek je jednoduše nezbytnost.
V dnešní době jsou nejvyužívanější strojky rotační, bezdrátové a to především kvůli kompaktnosti, snadné údržbě a také lehké manipulaci a tedy vysoké přesnosti při tetování.
2. Jehly (Cartridge)
Stejně tak jako bez strojku se neobejdete bez jehly. V rotačních strojcích se v dnešní době nejčastěji používají tzv. jednorázové cartridge. Na úvod je třeba zmínit, že cartridge jsou v drtivé většině případů univerzální, tedy cartridge většiny značek, budou vzájemně pasovat a kompatibilní s většinou značek tetovacích strojků.
3. Tetovací inkoust
Inkoust je asi stejně nezbytný, jako jehly a strojek. Existuje mnoho výrobců a barev inkoustů, nicméně důležité je především to, aby splňovaly směrnice Evropské unie EU REACH, tedy alespoň pro komerční využití v tetovacích salonech. Zároveň se také hodí mít kalíšky, do kterých následně namáčíme špičku cartridge při tetování.
4. Hygiena a další potřeby
Hygiena je další klíčovou součástí tetování. Nikdo si nechce s tetováním domů odnést také infekci. Základ je důkladné oholení kůže (i sebemenší chloupky snadno přenášejí a drží bakterie), a následná dezinfekce jak kůže, tak všech pracovních povrchů.
Dále budete také potřebovat stencil papír a prostředek na přenášení motivu na kůži. V některých případech je možné motivy tetovat tzv. freehand, tedy bez přenosu motivu, nicméně tento postup je většinou aplikován pouze u specifických stylů tetování a u zkušených tatérů.
Další nezbytnou potřebou je vazelína, kterou nanášíme v průběhu tetování na kůži. Vazelína jednak kůži zklidňuje a hydratuje a zároveň zamezuje tomu, aby z porušené pokožky unikalo nadměrné množství krve, což by ztěžovalo proces tetování.
V neposlední řadě je pak nutný prostředek pro zakrytí čerstvého tetování na první hodiny. K tomu lze použít běžnou folii, nebo také prostředek někdy známý jako Second Skin. Jedná se o folii, která ke kůži přilne a tetování tak chrání, ale zároveň je propustná a nechá tetování dýchat. Při péči o tetování se pak doporučuje oblast pravidelně mazat malým množstvím vhodného krému.
Pokud potřebuješ více informací o tom, jak začít tetovat, můžeš je najít podrobně a přehledně v našem průvodci. Pokud potřebuješ kvalitní potřeby za dostupné ceny, najdeš je na našem obchodě.